Inca 1.100 de mistreti vor fi ucisi pentru combaterea pestei porcine
Joi, 22 Noiembrie 2018

Joi, 22 Noiembrie 2018
Potrivit acestuia, cota initiala a fost de 800 de exemplare, din care s-au recoltat deja peste 760 de mistreti in ultimele luni.
"Centrul National pentru Combaterea Bolilor a emis o decizie (...) prin care se prelungeste perioada de impuscare sau de reducere a efectivelor de mistreti in zonele neafectate, cum suntem si noi, pana la 1 ianuarie (...) Cota de vanatoare aprobata initial a fost de 800 de exemplare, iar pana vineri au fost extrasi 762 (...) Aceasta a fost deja suplimentata cu 1.103, existand tendinta, tot ca urmare a deciziei Centrului National, sa se micsoreze efectivul de mistreti in asa fel incat pe 2 km patrati sa fie un mistret (...) Efectivul evaluat este de 3.300 de mistreti in judetul Covasna si ar trebui sa fie extrase in jur de 2.000 de exemplare", a declarat Siko Barbasi Sandor.
Acesta a mai mentionat ca planul de masuri pentru combatarea extinderii pestei porcine, luat la inceputul lunii septembrie de catre autoritatile covasnene dupa aparitia bolii in judetul limitrof Buzau, a dat rezultate, dovada ca judetul a fost ocolit pana acum.
Siko a mentionat ca masurile preventive vor continua si chiar se vor amplifica in perioada sarbatorilor de iarna, pentru a se preveni transporturile ilegale de animale, de carne si produse din carne de porc inspre si dinspre judetele contaminate.
ntre ianuarie și august 2025, țara a atins vârfuri istorice în ceea ce privește sacri...
'Am verificat lucrurile cu colegii mei care au participat la şedinţele coaliţiei. Nu există nicio...
'Risipa alimentară este o problemă a societăţii noastre care preocupă întreaga Uniune Europ...