Serbia va exporta carne in China
Miercuri, 19 Iunie 2019

Miercuri, 19 Iunie 2019
"Semnarea acestor documente are o importanta strategica pentru Serbia in agricultura, datorita deschiderii pietei chineze pentru carnea de porc si produsele lactate", a declarat Branislav Nedimovic. El a mai subliniat faptul ca deja omologii chinezi au fost informati cu privire la companiile sarbe care sunt interesate sa exporte catre China, pentru ca autoritatile din tara partenera sa poata demara deja controalele de rigoare, asa cum au fost stabilite in acord.
Prima inspectie din partea unei delegatii chineze urmeaza sa aiba loc vara aceasta, iar produsele sarbesti vor deveni disponibile pe piata chineza pana la sfarsitul anului, potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii din Serbia.
"Piata chineza este atractiva deoarece este cea mai mare consumatoare de carne de porc din lume. Volumul exportului de carne de porc si de produse lactate va depinde de situatia pietei, de ofertele si de preturile noastre", a concluzionat ministrul Agriculturii, citat de serbianmonitor.com.
Potrivit datelor transmise de MADR, sacrificările de animale în România au înre...
Potrivit sursei citate, creşteri s-au înregistrat la lucrări de construcţii noi, cu 4%, la ...
Astfel, fermierii vor putea depune on-line cererile de finanțare în cadrul sesiunii de prim...