Volumul cifrei de afaceri din comertul cu amanuntul a crescut cu 2% in primele 10 luni
Joi, 07 Decembrie 2023
Joi, 07 Decembrie 2023
Evolutia pe serie bruta din primele 10 luni a avut loc datorita cresterilor inregistrate la vanzarile de produse nealimentare (+3,7%) si la vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (+3,4%). Comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate a scazut cu 3,6%.
Volumul cifrei de afaceri din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete), serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, in perioada 1 ianuarie - 31 octombrie 2023, comparativ cu perioada corespunzatoare din 2022, a inregistrat o crestere, pe ansamblu, cu 2,2%, datorita cresterilor inregistrate la vanzarile de produse nealimentare (+3,8%) si la vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (+3,2%). Comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate a scazut cu 2,8%.
Volumul cifrei de afaceri din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete), serie bruta, in luna octombrie 2023, comparativ cu luna precedenta, a crescut, pe ansamblu, cu 1,3%, datorita cresterilor inregistrate la vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (+1,9%), vanzarile de produse nealimentare (+1,2%) si la comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (+0,7%).
Volumul cifrei de afaceri din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete), serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, a crescut, pe ansamblu, in luna octombrie 2023, comparativ cu luna precedenta, cu 0,9%, datorita cresterilor inregistrate la comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (+1,6%), vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (+1,2%) si la vanzarile de produse nealimentare (+0,8%).
Potrivit INS, volumul cifrei de afaceri din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete), serie bruta, in luna octombrie 2023, comparativ cu luna octombrie 2022, a inregistrat o crestere, pe ansamblu, cu 1,8%, datorita cresterilor inregistrate la vanzarile de produse nealimentare (+4,8%) si la vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (+4,0%). Comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate a scazut cu 7,0%.
Volumul cifrei de afaceri din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete), serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, in luna octombrie 2023, comparativ cu luna octombrie 2022, a inregistrat o crestere, pe ansamblu, cu 1,4%, datorita cresterilor inregistrate la vanzarile de produse nealimentare (+4,5%) si la vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (+3,7%). Comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate a scazut cu 8,3%.

Noua colecție reunește specialități de la Wagyu japonez A5+ și Wagyu australian până la car...
De la căutarea produselor și construirea coșului de cumpărături până la alegerea intervalul...
Prin funcționalitatea Scan & Go, clienții Lidl pot scana produsele cu telefonul mobil, pe măs...
